Nordic Walking
Nordic Walking je velice příjemný a zdravý druh pohybu, který může vykonávat každý, výkonnostní sportovec i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. Nordic Walking (doslovně přeloženo severská chůze) je chůze se speciálními hůlkami. Kolébkou této pohybové aktivity je Finsko, odkud se šíří dále do světa. Nordic Walking je velmi vhodnou pohybovou aktivitou pro osoby, které chtějí začít s pravidelným pohybem. Je vhodnější než běh, neboť dochází k menšímu zatížení kloubů nohou a přitom je zátěž rozložena na větší počet svalů. Má příznivý vliv nejen na funkce pohybového systému, ale i na metabolické a hormonální procesy. Nordic Walking je možno provozovat jak v přírodě, tak i ve městě. Pokud chcete s chůzí Nordic Walking začít, doporučujeme absolvovat alespoň úvodní lekci vedenou zkušenými instruktory. Naše lekce vedou instruktoři, kteří jsou vyškoleni Českou asociací Nordic Walking. Pro začátek přijměte alespoň několik rad a varování před nejčastějšími chybami.
Přijďte si Nordic Walking vyzkoušet. Objednávky výcviku na tel. 724 065 334.
Oblečení
Nordic Walking doporučujeme provádět v lehkém vícevrstvém sportovním oblečení přiměřeném počasí. Až se chůzí zahřejeme, je dobré mít možnost nějakou vrstvu oblečení sundat. Na vnitřní vrstvu je vhodné funkční termoprádlo, které odvádí tekutiny od těla k vnějším vrstvám oblečení a tak zachovává pocit sucha i při větší zátěži. Druhou a třetí vrstvu oblečení měníme podle tepelného komfortu.
Ponožky vhodné pro Nordic Walking mají při výrobě vytvořeny zvlášť na levé i pravé ponožce zóny pro odvod vlhkosti a zóny proti skluzu, aby byla noha spolehlivě držena v botě. Ponožka by měla vždy přesahovat o několik centimetrů okraj boty, aby nás netlačil horní pružný okraj. Dobré ponožky musí perfektně sedět na noze, nesmí škrtit a nesmí ve špičce tlačit šev. Není dobré používat slabé ponožky, ty způsobí často puchýře.
Na chůzi je dobré vyrazit s malým batohem pro uložení nadbytečného oblečení a také nezapomeňte na lahev s tekutinou na dodržování pitného režimu. Podle vaší hmotnosti, počasí a intenzity zátěže je vhodné vypít alespoň okolo čtvrt litru za hodinu.
Obuv
Vhodná obuv má umožňovat volný pohyb v kotníku, stabilizovat patu a mít ohebnou podrážku. Pro letní dny je vhodná obuv s prodyšným svrškem, do mokra a zimy volíme obuv s odolným nepromokavým svrškem.
Nevhodná obuv
Naprosto nevhodná je vysoká pevná bota s tuhou neohebnou podrážkou nebo volné sandály.
Hůlky
Pro Nordic Walking jsou zapotřebí speciální hůlky. Hůlky mohou mít pevnou délku nebo být teleskopické, což umožňuje nastavit si potřebnou délku. Hůlky s pevnou délkou doporučujeme, pokud s nimi bude chodit pouze jedna osoba, jejíž výšce je délka hůlek přizpůsobena. Teleskopické hole mají výhodu, že je může používat více osob a každá si nastaví svoji potřebnou délku hůlek. Při přepravě se se složenými hůlkami lépe manipuluje. Jejich nevýhodou je, že jsou obvykle těžší (dvě trubky a spojovací mechanismus), méně stabilní a více hlučné. Důležité je, aby hůlky měly správně tvarované madlo, které je tenké a mírně zahnuté dopředu, bez plastových zesilujících nálitků. Materiál pokrývající madlo (korek, plast) by měl zamezovat klouzání madla v ruce. Zvláštní pozornost je nutné věnovat poutku, které dokáže přidržet hůlku u ruky bez nutnosti ji svírat dlaní. Poutko musí hůlku bezpečně držet u ruky, nesmí sklouzávat z ruky a nesmí škrtit a omezovat cirkulaci krve v ruce. Vhodné jsou poutka se suchým zipem, který spolehlivě obepíná ruku. Provedení poutka a jeho upevnění k hůlce se liší podle výrobce. Vhodné jsou hůlky s oddělávacími poutky, která usnadňují odložení holí. Nestačí pouze obyčejná smyčka, správné poutko má tři otvory – pro zápěstí, pro prsty ruky a pro palec.
Zcela nevhodné pro Nordic Walking jsou hůlky s masivními plastovými madly.
Hůlky s vyhovujícím madlem, ale jednoduchým poutkem nejsou též vhodné, protože poutko nedrží spolehlivě hůlku na ruce. Oba druhy hůlek neumožňují provést správně techniku chůze Nordic Walking.
Hůlky by měly mít kvalitní kalený hrot, který má dlouhou životnost a po podkladu neklouže. Na hrot je možno nasadit gumovou botičkou pro chůzi na tvrdém podkladu. Gumové botičky chrání hrot před nadměrným opotřebením a především snižují hlučnost hůlek na tvrdém podkladu. Při chůzi na zasněženém terénu oceníte terčíky, které brání zaboření hůlky do sněhu.
Doporučujeme na výcvikové lekci si vyzkoušet různé druhy hůlek a teprve potom si koupit typ, který nejvíce vyhovuje. Nedoporučujeme kupovat levné hůlky v supermarketech a na tržnicích. Ve většině případů koupíte trekkingové hůlky, které jsou pro Nordic Walking nevhodné. Bohužel i na internetu řada prodejců nabízí pod označením pro Nordic Walking hůlky trekkingové a tudíž nevhodné hůlky.
Správnou délku hůlek můžeme orientačně vypočítat tak, že výšku postavy násobíme číslem 0,68. V praxi ale není nutné nic počítat. Vhodnou délku hůlky můžeme vyzkoušet tak, že hůlku uchopíme do ruky a opřeme kolmo k zemi. Správná výška hole je když v tomto postavení předloktí svírá pravý úhel s paží. Pro začátečníky je vhodné nastavit hůlky raději o pár centimetrů kratší.
Chůze
Při chůzi se střídá levá noha vpřed s pravou rukou vpřed a zase naopak. Důležité je, aby pohyb horní končetiny vycházel z ramene. Nácvik chůze začněte několika kroky (pouze pohyb nohou) a ruce nechte volně podle těla, hůlky nedržte a za sebou je jakoby táhněte. Postupně začněte přidávat pohyb rukou v rameni, nikoli ohýbáním v loktech, a hůlky nechte lehce zapíchnout do země a zároveň se o ně opřete. Zpočátku hůlky nedržte stále, jen se opírejte o poutka na madlech. Nejdříve se snažte pohyb zmechanizovat, abyste na střídavý pohyb rukou a nohou nemuseli myslet. Velmi důležitý je pohyb ruky a hlavně její protažení dozadu. Až Vám koordinace pohybu nohou a rukou nedělá potíže, můžete hůlku při opření sevřít a při protažení vzadu zase pustit. Hůlky by neměly být zapichovány před tělem, ale naopak by měly sloužit k „postrkování“ těla dopředu ve směru chůze. Při správné technice by se hrot hůlky neměl zapíchnout do země před patu přední nohy.
Rychlost chůze
Rychlost chůze je nutné přizpůsobit terénu a individuální kondici chodce. Každý člověk má svoji optimální zátěž a tu by neměl překračovat. Při rekreační chůzi platí jednoduchá pomůcka. Měli bychom jít tak rychle, abychom stačili za chůze plynule mluvit. Tuto hranici rychlosti chůze není vhodné překračovat, raději prodloužíme délku trasy. Pro začátečníky je doporučováno začít délkou chůze půl až jedna hodina a v dalších dnech délku chůze prodlužovat maximálně o deset minut. Důležitá je pravidelnost chůze, nikoli jednorázový výkon. Je vhodné chodit ve skupince nebo alespoň ve dvojici. Lépe se zdokonalíte v chůzi a ta se pro Vás stane příjemnou společenskou událostí. Začátečník by měl absolvovat alespoň úvodní výcvik pod vedením instruktorů vyškolených Českou asociaci Nordic Walking. Naše lekce vedou instruktoři vyškolení Českou asociací Nordic Walking.
Možnost půjčení i nákupu speciálních hůlek pro Nordic Walking.
Přijďte si Nordic Walking vyzkoušet. Objednávky výcviku na tel. 724 065 334.